State Championships & History

STATE CHAMPIONSHIP TEAMS

Boys Track & Field | 1945 | Coach: Kenneth Henderson

Boys Track & Field | 1946 | Coach: Kenneth Henderson

Debate | 1959 | Coach: Dean Nolte

Debate | 1961 | Coach: Dean Nolte

Debate | 1962 | Coach: Dean Nolte

Boys Basketball | 1966 | Coach: Curtis Shipley

Debate | 1971 | Coach: Dean Nolte

Wrestling | 1971 | Coach: Lee Albert

Boys Golf – Two Man | 1977 | Coach: Clark Edwards

Wrestling | 1990 | Coach: Rocky Welton

Wrestling | 1991 | Coach: Rocky Welton

Wrestling | 1992 | Coach: Rocky Welton

Wrestling | 1993 | Coach: Rocky Welton

Wrestling | 1998 | Coach: Rocky Welton

Boys Golf – Six Man | 1998 | Coach: Mike Adams

Wrestling | 1999 | Coach: Rocky Welton

Football | 1999 | Coach: David Meadows

Forensics | 2011 | Coach: Russ Tidwell

Wrestling | 2013 | Coach: Carlos Prieto

Wrestling | 2014 | Coach: Carlos Prieto

Wrestling | 2015 | Coach: Carlos Prieto

Wrestling | 2016 | Coach: Carlos Prieto

Boys Bowling | 2016 | Coach: Kip Nichols

Girls Bowling | 2017 | Coach: Kip Nichols

Individuals

1918 | Track & Field | Ralph Hope – Pole Vault

1919 | Track & Field | Ralph Hope – 120-Yard Hurdles

1919 | Track & Field | Ralph Hope – Long Jump

1945 | Track & Field – Class A | Arthur Cook Jr. – 120-Yard Hurdles

1946 | Track & Field – Class A | George Jones – High Jump

1946| Track & Field – Class A | George Jones – Javelin

1946 | Track & Field – Class A | Boys 880-Yard Relay

1961 | Wrestling – Class AA | Mark Scott, 145-pounds

1962 | Wrestling – Class AA | Dan Durham, 95-pounds

1965 | Wrestling – Class AA | John Lightner, 165-pounds

1970 | Wrestling – Class 5-4A | Mark Hooker, 115-pounds

1971 |Wrestling – Class 5-4A | Henry Crosby, 185-pounds

1971 | Track & Field – Class 4A | Greg Shearmire – 120-Yard Hurdles

1972 | Track & Field – Class 4A | David Folz, Long Jump

1972 | Track & Field – Class 4A | Andy Ortiz, Discus Throw

1973 | Wrestling – Class 5-4A | Matt Barr, 103-pounds

1974 | Wrestling – Class 5-4A | Al Gomez, 126-pounds

1974 | Boys Cross Country – Class 4A | Tim Algrim

1976 | Track & Field – Class 4A | Gaye Stones, 440-Yd. Dash

1977 | Track & Field – Class 4A | JoEva Tuttle, 400-Yd. Dash

1977 | Track & Field – Class 4A | Girls Mile Relay

1978 | Wrestling – Class 6A | Jon Bigler, 98-pounds

1979 | Wrestling – Class 6A | Jon Bigler, 105-pounds

1980 | Wrestling – Class 6A | Joe Arellano, 105-pounds

1983 | Track & Field – Class 6A | Kim Werner, High Jump

1984 | Track & Field – Class 6A | Laura Ostmeyer, 800-Meter Run

1985 | Boys Swimming – Class 6A | Brian Post – 200-Yard Individual Medley

1985 | Boys Swimming – Class 6A | Brian Post – 100-Yard Backstroke

1986 | Boys Swimming – Class 6A | Brian Post – 200-Yard Individual Medley

1986 | Boys Swimming – Class 6A | Brian Post – 100-Yard Backstroke

1986  | Track & Field – Class 6A | Laura Ostmeyer, 1,600-Meter Run

1987 | Boys Swimming – Class 6A | Brian Post – 200-Yard Individual Medley

1987 | Boys Swimming – Class 6A | Brian Post – 100-Yard Backstroke

1988 | Wrestling – Class 6A | Stacy Graff, 98-Pounds

1990 | Wrestling – Class 6A | James Cross, 171-Pounds

1990 | Wrestling – Class 6A | Martin Segovia, 135-Pounds

1991 | Wrestling – Class 6A | Jason Harman, 189-Pounds

1993 | Track & Field – Class 6A | Elizabeth Jacques, 400-Meter Dash

1993 | Track & Field – Class 6A | Girls 4×100-Meter Relay

1993 | Track & Field – Class 6A | Girls 4×400-Meter Relay

1994 | Track & Field – Class 6A | Jason Archibald, High Jump

1995 | Wrestling – Class 6A | Donovan Diehl, 152-Pounds

1995  | Track & Field – Class 6A | Jason Archibald, High Jump

1995 | Boys Golf – Class 6A | Cole Wasinger

1996 | Wrestling – Class 6A | Rob Mouser, 125-Pounds

1997 | Wrestling – Class 6A | Billy Blackwell, 145-Pounds

1997 | Wrestling – Class 6A | Richard Janas, 125-Pounds

1997 | Wrestling – Class 6A | Rob Mouser, 130-Pounds

1997 | Track & Field – Class 6A | Jeremy Ryan, Pole Vault

1998 | Wrestling – Class 6A | Kregg Schmidt, 275-Pounds

1999 | Wrestling – Class 6A | Jordan Nichols, 160-Pounds

1999 | Track & Field – Class 6A | Chong Kim, 110-Meter Hurdles

1999 | Track & Field – Class 6A | Chong Kim, 300-Meter Hurdles

1999 | Track & Field – Class 6A | Natasha Johnson, 800-Meter Run

2000 | Wrestling – Class 6A | Jason Nichols, 125-Pounds

2001 | Wrestling – Class 6A | Jason Nichols, 140-Pounds

2001 | Track & Field – Class 6A | Chris Coleman, Pole Vault

2002 | Wrestling – Class 6A | Ryan Kromer, 152-Pounds

2003 | Track & Field – Class 6A | Eric Babb, Long Jump

2004 | Track & Field – Class 6A | Latisha Brown, Long Jump

2005 | Track & Field – Class 6A | Latisha Brown, Long Jump

2005 | Track & Field – Class 6A | Caitlin Moser, Javelin

2006 | Track & Field – Class 6A | Latisha Brown, Long Jump

2006 | Track & Field – Class 6A | Anthony Brown, 110-Meter Hurdles

2006 | Track & Field – Class 6A | Anthony Brown, 300-Meter Hurdles

2010 | Wrestling – Class 6A | Joey Dozier, 145-Pounds

2010 | Wrestling – Class 6A | Lane Greenlee, 130-Pounds

2011 | Wrestling – Class 6A | Anthony Calderon, 112-Pounds

2011 | Girls Golf – Class 6A | Mackenzie Thayer

2012 | Wrestling – Class 6A | AJ Hurtado, 132-Pounds

2012 | Track & Field – Class 6A | Jonathan DuVall, 110-Meter Hurdles

2012 | Track & Field – Class 6A | Jonathan DuVall, 300-Meter Hurdles

2013 | Wrestling – Class 6A | Michael Prieto, 106-Pounds

2013 | Wrestling – Class 6A | Tevin Briscoe, 132-Pounds

2013 | Track & Field – Class 6A | Girls 4×800-Meter Relay

2013 | Track & Field – Class 6A | Dusty Tempel, Long Jump

2013 | Track & Field – Class 6A | Jonathan DuVall, 110-Meter Hurdles

2013  | Track & Field – Class 6A | Jonathan DuVall, 300-Meter Hurdles

2014 | Wrestling – Class 6A | Michael Prieto, 113-Pounds

2014 | Wrestling – Class 6A | Tevin Briscoe, 138-Pounds

2015 | Wrestling – Class 6A | Michael Prieto, 126-Pounds

2015 | Wrestling – Class 6A |Tevin Briscoe, 145-Pounds

2016 | Boys Bowling – Class 6A | Tristan Funk

2016 | Wrestling – Class 6A | Michael Prieto, 138-Pounds

2016 | Wrestling – Class 6A | Jesse Nunez, 170-Pounds

2017 | Wrestling – Class 6A | Jacob Holt, 113-Pounds

2017 | Wrestling – Class 6A | Jesse Nunez, 182-Pounds

2017 | Wrestling – Class 6A | Zeke Herrera, 195-Pounds

2017 | Track & Field – Class 6A | Ruben Huerta, Pole Vault

2017 | Track & Field – Class 6A | Demarcus Elliott, Shot Put

2017 | Boys Golf – Class 6A | Sion Audrain

2018 | Track & Field – Class 6A | Taylor Savolt, 300-Meter Hurdles

2018 | Track & Field – Class 6A | Boys 4×800-Meter Relay

2019 | Wrestling – Class 6A | Jacob Holt, 132-Pounds

2019 | Wrestling – Class 6A | Silas Pineda, 113-Pounds

2019 | Wrestling – Class 6A | Refugio Chairez, 285-Pounds

2019 | Boys Golf – Class 6A | Sion Audrain

2020 | Boys Bowling – Class 6A | Kaden Whitehurst

2020 | Boys Wrestling – Class 6A | Jacob Holt, 138-Pounds